Omnic (Tamsulosin ) , Cap 0.4mg , Astellas

نام تجاری:Omnic®

نام ژنریک:Tamsulosin

تولید کننده:Astellas

 

وارد کننده : بهستان دارو

دسته دارویی: مسدود کننده اختصاصی گیرنده های 1و 1 آدرنرژیک

اشکال دارویی: کپسول های 4/0 میلی گرمی

مکانیسم اثر:Omnic®مسدود کننده اختصاصی گیرنده های 1و 1 آدرنرژیک در پروستات میباشد، که البته تمایل انتخابی بالایی نیز بر گیرنده های 1 آدرنرژیک در مثانه دارد و در نتیجه باعث شل شدن عضلات صاف گردن مثانه و پروستات می گردد. این مکانیسم به نوبه خود موجب تقویت جریان ادرار و کاهش علائم بیماری BenignProstatic Hyperplasia (BPH) می شود و چون دارو تمایل بسیار کمی به گیرنده های 1 آدرنرژیک سیستم قلبی- عروقی دارد، تاثیر بالینی قابل توجهی بر فشار خون از خود بجای نمیگذارد.

فارماکوکینیک: به دنبال مصرف خوراکی Omnic® بیش از 90% آن جذب میگردد. پروتئین بندینگ آن نیز بالا بوده و در حدود 94 الی 99 درصد میباشد. این دارو در کبد توسط آنزیم های سیتوکروم P450 متابولیزه گردیده و کمتر از 10% دوز مصرفی آن بدون تغییر از طریق ادرار دفع می گردد. نیمه عمر پلاسمائی آن 9 الی 13 ساعت میباشد. 76% Omnic® از طریق ادرار و 21% آن از طریق مدفوع دفع میگردد.

موارد و مقدار مصرف:Omnic®درمان کننده هیپریلازی خوش خیم پروستات (BPH) میباشد. این دارو از راه خوراکی و به میزان 4/0 میلی گرم یک بار در روز و نیم ساعت پس از غذا تجویز می شود. در صورت عدم مشاهده پاسخ درمانی مطلوب بعد از 2 الی 4 هفته، می توان دوز مصرفی را به 8/0 میلی گرم در روز افزایش داد. اگر وقفه ای در مصرف دارو به وجود آمد، شروع درمان مجدداً میبایست با دوز 4/0 میلی گرم باشد.

عوارض ناخواسته: از عوارض شایع این دارو میتوان به انزال غیر طبیعی (وابسته به دوز) و سرگیجه، تهوع اشاره نمود. افت فشار خون و ضعف نیز از عوارض نادر آن میباشند.

تداخلات دارویی: تداخل اثر جدی در مورد مصرف همزمان Omnic®با نیفدیپین، آتنولول، آنالاپریل، دیگوکسین، تئوفیلین و فوروزماید مانند تداخل سایر داروهائی که توسط آنزیم های سیتوکروم P450 متابولیزه میشوند گزارش نشده است، لذا در این گونه موارد نیازی به تعدیل دارو نیست. مصرف همزمان این دارو با وارفارین و سایمتیدین میبایست با احتیاط صورت گیرد. همچنین با توجه به تداخل دارویی بین Omnic®و سایر مسدود کننده های گیرنده های آلفا، این داروها را به صورت همزمان با آن نمیبایست مصرف نمود.

موارد منع مصرف: در صورت بروز حساسیت به Omnic® یا هر از ترکیبات موجود در آن و نیز در بیمارانی که از نارسائی شدید کبدی رنج میبرند، منع مصرف دارد.

نکات قابل توصیه و موارد احتیاط:Omnic®به دلیل بروز افت فشار خون وضعیتی، در افرادی که سابقه ابتلا به این عارضه را دارند میبایست با احتیاط مصرف گردد. پیش از شروع درمان نیز میبایست بیمار را از نظر وجود کانسر پروستات (تشخیص افتراقی هیپرپلازی خوش خیم پروستات) بررسی نمود.

مصرف در بارداری و شیردهی :Omnic®در گروه Bتقسیم بندی میگردد. این دارومعمولا در افراد مونث کاربردی ندارد. به هر حال دوز 300 میلی گرم بازای هر کیلو گرم وزن بدن خرگوش باعث کشته شدن جنین گردیده است.

شرایط نگهداری: Omnic®در دمای اتاق (25-15 درجه سانتیگراد) نگهداری میگردد.

شما اینجا هستید: Home لیست اقلام داروهای ثبت شده Omnic (Tamsulosin ) , Cap 0.4mg , Astellas