Domperidon , Tab 10 mg , Hexal

نام تجاری:DomperidoneHexal®

نام ژنریک:Domperidone

تولید کننده:Hexal 

 

وارد کننده: بهستان دارو

دسته دارویی: ضد تهوع و استفراغ

اشکال دارویی: قرص های 10 میلی گرمی

مکانیسم اثر: DomperidoneHexal®آنتاگونیست گیرنده های دوپامینی بوده و با کمک به تسریع تخلیه معده از ایجاد احساس تهوع و استفراغ ممانعت مینماید.

فارماکوکینتیک: فراهم زیستی سیستمیک DomperidoneHexal®15% بوده و کمترین زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمائی پس از مصرف خوراکی این دارو 1 ساعت میباشد. همچنین میزان پروتئین باندیگ آن حدود 90% محاسبه گردیده است. این دارو از سد خونی-مغزی عبور نمیکند و حدود 30% آن طی 24 ساعت از راه ادرار دفع میگردد.

موارد و مقدار مصرف:DomperidoneHexal®در درمان تهوع و استفراغ ناشی از تخلیه آهسته محتویات معده (گاستروپارزی: احساس پری یا باد کردن معده بلافاصله پس از مصرف غذا و بی اشتهایی ناشی از آن)، پیشگیری از عوارض گوارشی ناشی از مصرف داروهای شیمی درمانی یا ضد پارکینسون تجویز میگردد. همچنین این دارو باعث تسریع تخلیه معده و بهبود علائم سوء هاضمه می شود. همراه با ضد دردهائی مانند بروفن، استامینافن و سلکوکسیب تاثیر خوبی در درمان میگرن نیز دارد. بر خلاف متوکلوپرامید تزریقی عارضه اکستراپرامیدال با مصرف این دارو ایجاد نمی شود. مقدار معمول مصرف  DomperidoneHexal®20 -10 میلی گرم (1تا 2 قرص) 3 تا 4 بار در روز و ترجیحاً نیم ساعت قبل از غذا میباشد.

عوارض ناخواسته: این دارو با تاثیر بر افزایش ترشح پرولاکتین پلاسما، باعث گالاکتوری یا ژنیکوماستی میگردد.همچنین میتواند باعثکاهش لیبیدو، راش و واکنشهای آلرژیک شود.

تداخلات دارویی:DomperidoneHexal®مانند متوکلوپرامید با بروموکریپتین تداخل آنتاگونیستی دارد. همچنین ضد دردهای اوپیوئیدی و آنتی موسکارین ها میتوانند جذب این دارو را آنتاگونیزه نمایند. تجویز همزمان آن با کتوکونازول باعث بالا رفتن غلظت پلاسمائی DomperidoneHexal®تا 3 برابر میزان عادی میگردد. همچنین با مهار کننده های CYP3A4مانند اریترومایسین و ریتوناویر تداخل داروئی دارد.

موارد منع مصرف: DomperidoneHexal®در مواقع وجود آلرژی به ترکیبات دارو، انسداد و یا خونریزی دستگاه گوارش منع مصرف دارد. همچنین در بیمارانی که با ریلیز پرولاکتین مواجه میباشند نمیبایست مصرف گردد. این دارو را نمیبایست جهت پروفیلاکسی تهوع و استفراغ به مدت طولانی و مزمن استفاده نمود.

نکات قابل توصیه و موارد احتیاط: تجویزDomperidoneHexal®در پروفیلاکسی بعد از اعمال جراحی جهت جلوگیری از وقوع تهوع و استفراغ توصیه نمیشود. 

مصرف در بارداری و شیردهی:DomperidoneHexal®در گروه C تقسیم بندی میگردد. اگرچه به میزان اندکی در شیر مادر ترشح میشود، اما تا کنون هیچگونه گزارش منفی در مورد مصرف آن در دوران شیردهی وجود ندارد.

شرایط نگهداری: DomperidoneHexal®در دمای اتاق (25-15 درجه سانتیگراد) نگهداری میگردد.

شما اینجا هستید: Home لیست اقلام داروهای ثبت شده Domperidon , Tab 10 mg , Hexal