Dostinex ( Cabergoline) , Tab 0.5mg , Pfizer

نام تجاری:Dostinex®    

نام ژنریک:Cabergoline

تولید کننده:Pfizer

 

شرکت وارد کننده: بهستان دارو

دسته دارویی: مهار کننده ترشح پرولاکتین

اشکال دارویی: قرص های 5/0 میلی گرمی

مکانیسم اثر:Dostinex®  با تحریک گیرنده های دوپامینی D2 اثری مانند بروموکریپتین از خود بجای گذاشته و ترشح پرولاکتین را از سلول های لاکتوتروف هیپوفیز به میزان چشمگیری کاهش میدهد..  

موارد و مقدار مصرف:Dostinex®  در پیشگیری  یا توقف شیردهی فیزیولوژیک پس از سقط جنین یا مرده زایی و یا در زنانی که به دلایل پزشکی قادر به شیر دهی نیستند یا از آن منع شده اند (از طریق کاهش میزان هورمون پرولاکتین)، تجویز میگردد.Dostinex®   همچنین در درمان اختلالات مرتبط با افزایش پرو لاکتین مانند قطع و یا نامنظم شدن عادت ماهیانه، افزایش ترشح شیر و ناباروری در خانمها، عقیمی و کاهش میل جنسی در آقایان تجویز میگردد. این دارو از راه خوراکی و ترجیحا به همراه غذا مصرف میشود.

برای جلوگیری از تولید شیر: 1 میلی گرم ( 2 قرص) روز بعد از زایمان مصرف میشود.

برای قطع شیردهی: نصف قرص هر 12 ساعت تا 2 روز مصرف میشود.

برای کاهش میزان پرولاکتین در سایر شرایط: یک یا دو دوز در هفته مصرف میشود.

فارماکوکینتیک: پس از تجویز یک دوز خوراکیDostinex® ، این دارو سریعا از دستگاه گوارش جذب شده و پس از نیم الی 4 ساعت به حداکثر غلظت پلاسمایی میرسد.Dostinex®  دارای نیمه عمری در حدود 68-63 ساعت بوده و از طریق ادرار و مدفوع دفع میگردد.

عوارض ناخواسته: از جمله عوارض این دارو میتوان به گیجی و منگی، سرگیجه، یبوست، سردرد، افسردگی، تهوع، ضعف عضلانی، استفراغ ، خون دماغ، گر گرفتگی، از دست دادن نسبی بینایی، افزایش ضربان قلب، افت فشار خون و غش، خستگی و خواب آلودگی، درد سینه ها، سوء هاضمه و سایر مشکلات معدی و گرفتگی عضلات، اشاره نمود. در صورت ایجاد عارضه شدید، با دستور پزشک دوز مصرفی را کاهش داده و به تدریج آن را به صورت نصف قرص هفتگی مجدداً افزایش دهید. در آغاز درمان فشار خون میبایست مرتباً کنترل شود.

تداخلات دارویی: مصرف همزمان این دارو همراه با سایر داروهایDopamineAntagonist  نظیر فنوتیازینها، بوتیروفنونها، تیوگزانتینها، و متوکلوپراماید مجاز نمیباشد. به دلیل احتمال افزایش فراهم زیستی و عوارض جانبی، همانند دیگر آلکالوئیدهای ارگوت نمیبایست همراه با آنتی بیوتیکهای ماکرولیدی  مانند اریترومایسین تجویز شود. بنا بر این مصرف همزمان آن با سایر آلکالوئیدهای آرگوت، گرچه تداخل عمل خاصی در مطالعات مشاهده نشده است ، توصیه نمیشود.

موارد منع مصرف: مصرفDostinex®  در افرادی که سابقه حساسیت به آلکالوئیدهای ارگوت دارند، ممنوع میباشد. همچنین تجویز این دارو در بیمارانی کهمبتلا به نارسایی کبدی، افراد با سابقه سایکوز، بعد از زایمان، و یا کسانی که داروهای آنتی سایکوتیک مصرف مینمایند، منع شده است.

نکات قابل توصیه و موارد احتیاط: دوره درمانی Dostinex®همیشه با دوز پایین شروع میشود. (نصف قرص تا یک قرص در هفته) مدت مصرف دارو توسط پزشک تعیین میشود. در بیماران قلبی – عروقی، افراد مبتلا به زخم معده، فشار خون پایین و خونریزیهای گوارشی، باید با احتیاط مصرف شود. در شروع درمان با این دارو، احتمالاً عکس العمل و واکنش شما کندتر میشود، بنابر این از انجام  کارهای دقیق ماشینی و رانندگی خودداری کنید.

مصرف در بارداری و شیردهی: Dostinex®در گروهB تقسیم بندی میگردد (هیچ شاهدی دال بر وجود خطر در انسان وجود ندارد). مصرف این دارو در دوران شیر دهی توصیه نمیشود.

شرایط نگهداری:Dostinex®در دمای اتاق (25-15 درجه سانتیگراد) به دور از نور  و رطوبت نگهداری شود. به دلیل اینکه دارو نسبت به رطوبت حساس است در شیشه بعد از خارج کردن دارو باید بسته شود. از جابجا کردن دارو از شیشه به ظرف دیگر یا پاکت باید خودداری گردد. درغیر این صورت کارایی دارو به میزان زیاد کاهش می یابد.

 

شما اینجا هستید: Home لیست اقلام داروهای ثبت شده Dostinex ( Cabergoline) , Tab 0.5mg , Pfizer